Daniel Volák: Pro Litvínov chceme dál pracovat bez ohledu na stranickou příslušnost

Bývalý starosta Litvínova Daniel Volák je jedničkou na kandidátce hnutí Otevřená radnice. Spolu s dalšími osobnostmi litvínovské politické scény vystoupil z ODS a o přízeň voličů se uchází jako nezávislý kandidát.

Roky jste byl významným členem ODS, a to nejen na místní úrovni, ale také v celostátním měřítku. Jak dlouho jste působil v ODS a proč jste se rozhodl před letošními komunálními volbami stranu opustit?

Členem ODS jsem byl šestnáct let. Pracoval jsem pro místní, okresní, krajskou i celostátní organizaci. Rozhodnutí vystoupit z ODS proto pro mě nebylo nijak jednoduché a ani plánované. S ODS a její politikou a volebním programem se stále mohu ztotožnit. S čím nemohu a nechci souhlasit, je dění v litvínovském sdružení. Ze strany se postupně vytrácely osobnosti jako Milan Kanaloš, Patrik Cmorej a další. Nahradili je lidé, kteří pro Litvínov nepracují, pro voliče jsou zcela neznámí a z mého pohledu nemají zatím co nabídnout. V místní ODS jsme se dlouhodobě potýkali s hlubokými názorovými neshodami. Poslední kapkou, kterou jsem už nebyl ochoten tolerovat, bylo sestavení kandidátky. Lidé, kteří pracovali v zastupitelstvu, byli aktivní a pro ODS roky odvádí veliký kus práce, byli odsunuti na nevolitelná místa. Nemohl jsem dovolit, aby z politiky v Litvínově kvůli intrikám v místní ODS zcela zmizeli. Z ODS jsem nechtěl vystoupit, snažil jsem se do poslední chvíle kompromisně jednat o přijatelných změnách, ale bez úspěchu.

Do politiky v Litvínově se vracíte pod hlavičkou hnutí Otevřená radnice. Proč právě Otevřená radnice?

Je to čerstvé, nové hnutí nezatížené potížemi a intrikářstvím. Můžeme kandidovat jako nezávislí kandidáti bez politické příslušnosti. Ale hlavně, mezi námi a hnutím Otevřená radnice panuje shoda na volebním programu. Chceme otevřeně Litvínov hájit, otevřeně mluvit o problémech města, otevřeně informovat o krocích, které radnice dělá.

Celý ten politický kotrmelec se odehrál na poslední chvíli těsně před termínem, kdy musely být odevzdány kandidátní listiny. Neměl jste problém tak narychlo najít dvacet tři vhodných kandidátů?

Nebyl to žádný problém. Spolu se mnou z ODS odešla řada osobností politické scény, které chtějí dál pro Litvínov pracovat, a jako nezávislí kandidáti za hnutí Otevřená radnice se jim tato možnost nabídla. Na naší kandidátce jsou lidé veřejně známí a aktivní, jako je Helena Zemánková Týřová, Ludvík Šavel či bývalá zastupitelka a radní Martina Opatrná, Luboš Motl, Liběna Hlinková a další.

Pracoval jste tři roky z volebního období v Praze. Stačil jste sledovat dění v Litvínově?

Zůstal jsem opozičním zastupitelem, sledoval jsem dění ve městě, věděl o všem zásadním, co se v Litvínově stalo. V Praze jsem sice pracoval, já i moje rodina jsme ale dál žili v Litvínově a nikdy jsem neztratil kontakt s městem a s místními lidmi. Voliči mě po celé čtyři roky sami vyhledávali se svými problémy a trápeními. Mám přesný přehled o tom, co se v Litvínově děje špatně a na čem je třeba pracovat.

Jako starosta jste v Litvínově stál u prosazování nulové tolerance, prosazoval jste pořádek a bezpečnost. Chcete na svou práci navázat?

Bezpečnost a pořádek je základ naší politiky. Hájili jsme Litvínováky před kriminalitou, před feťáky, zloději a obtěžovači všeho druhu. Hájili jsme Litvínováky před necitlivými majiteli bytového fondu. Podporovali jsme strážníky, kteří se mohli vždy spolehnout na to, že za jejich prací plně stojím. Investiční akce jsme dělali s rozumem, rychle a efektivně. Rozhodně bych nedopustil, aby byl rozkopaný prakticky celý Litvínov na dlouhé měsíce, jak se to děje dnes. Na svou práci, na projekt nulové tolerance, který od nás ostatní úspěšně kopírují, hodlám navázat. Kriminalita a nezaměstnanost opět vzrostla, bezpečnostní situace není dobrá. Je třeba rázně a rychle zakročit, budu-li zvolen, udělám to. Kriminálním živlům připravím v Litvínově i v Janově peklo.